Poplon na kiszonkę
Spis treści
Jeszcze zanim na dobre rozpoczną się żniwa, należy prawidłowo zaplanować poplon. Często gospodarze borykają się z niewystarczającym zapasem paszy do skarmiania zwierząt, więc to najlepszy moment na jego uzupełnienie. Jaki poplon na kiszonkę będzie najlepszym wyborem?
Co zrobić, aby poplon na kiszonkę był udany? Trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Pierwszym z nich jest stanowisko, na jakim zamierzamy poplon wysiać. Przyjrzyjmy się także warunkom pogodowym panującym na naszym terenie. Jest to bardzo ważne, ponieważ w zależności od tego, gdzie się znajdujemy, długość wegetacji roślin jest różna. Dlatego dobranie odpowiedniego gatunku okaże się kluczowe. Ta decyzja wpłynie na wysokość i jakość przyszłego plonu, który zbierzemy z pola. Co powinno cechować nasz poplon na kiszonkę? Co zrobić, aby wyciągnąć z niego jak najwięcej korzyści?
Zastosuj mieszanki poplonowe
Najlepszym rozwiązaniem będzie postawienie na mieszanki, które zawierają wiele gatunków traw i innych roślin. W ich skład powinny wchodzić:
- strączkowe,
- oleiste,
- bobowate,
- miododajne.
Rośliny te wpłyną pozytywnie na bilans substancji organicznej w glebie. Nie wybierajmy standardowo jednej rośliny, jak facelia czy gorczyca. Nie jest to dobry pomysł, bowiem sama duża ilość masy to nie wszystko. Może się okazać, że wartość odżywcza paszy, jaka z niej powstanie, nie będzie odpowiednio wysoka dla naszych zwierząt.
Korzyści dla stanowiska glebowego
Zastosowanie mieszanki jako poplon na kiszonkę to także inne korzyści. Mieszanki dobrze wpływają na stanowiska glebowe.
Oprócz zwiększenia masy organicznej, nieocenione zalety niesie ze sobą wybranie roślin fitosanitarnych.
Znacznie poprawią one żyzność gleby, dzięki stymulacji dobrej mikroflory. Jednocześnie ograniczają czynniki chorobotwórcze.
Poplon na kiszonkę to dodatkowa biomasa
Niektóre z roślin dzięki systemowi korzeniowemu drenują glebę. Tym samym znacznie poprawiają jej strukturę. Przyczynią się do ochrony przed erozją oraz zwiększą pojemność wodną. W zależności od gatunków roślin oraz terminu wysiewu możemy wzbogacić glebę nawet do 30t/ha biomasy roślinnej!
Jaki gatunek wybrać?
Warto zastosować mieszankę, która zawiera rośliny motylkowe. Dzięki temu stanowisko glebowe zostanie dodatkowo wzbogacone w azot. Stanie się tak, ponieważ pierwiastek ten jest wiązany przez rośliny należące do tej rodziny. Azot zostanie zatem udostępniony w przyswajalnej formie następnym roślinom, które zostaną wysiane na polu. Ponadto podglebie zostanie spulchnione, a składniki pokarmowe w nim zawarte zostaną uruchomione. Szczególnie cenny jest ich wpływ na poprawę zmianowania w zasiewach, w których dominują zboża.
Pasza powstała z takiej mieszanki będzie charakteryzować się dużą zawartością białka. Niestety, wybór takich roślin jak lucerna czy łubin, może okazać się mało opłacalny, ze względu na wysokie koszty nasion. W tym wypadku należy szczegółowo przeanalizować bilans zysków i strat. Ten zaś zależny jest od indywidualnej sytuacji każdego rolnika.
Kiedy siać poplon na kiszonkę?
Bardzo ważne jest, aby nasiona poplonu trafiły w wilgotną glebę. Żeby tak się stało, najlepiej zrobić to zaraz po zbiorze plonu głównego. Poplon gotowy do zbioru będzie po około 8 tygodniach. Dlatego należałoby go wysiać najpóźniej na początku drugiej połowy sierpnia. W innym przypadku roślina będzie na polu zbyt krótko. W efekcie nie uzyskamy zadowalających plonów.
Przeczytaj także:
Bibliografia
- Baier G., Poplony i międzyplony uzupełnieniem paszy w gospodarstwie. Poradnik Gospodarski. 2013, 09, s. 18-19. [Google Scholar]
- Burczyk H., Przydatność poplonu ozimego oraz kukurydzy i sorgo w plonie wtórym do produkcji biomasy dla biogazowi. Problemy Inżynierii Rolniczej. 2013, 21 (2), s. 87-97. [Google Scholar]
- Micek P., Doceńmy poplony i produkty uboczne. Top Agrar Polska. 2010, 09 Top Bydło, s. 10-13. [Google Scholar]
- Pietraszewski A., Mietki Z., Trafis M., Ekonomiczne aspekty produkcji pasz z kukurydzy i traw w uprawie polowej. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1985, 293, s. 57-75. [Google Scholar]
- Pilarski A., Kiszonka z żyta poplonowego. Agrochemia. 1983, 05, s. 6-7. [Google Scholar]
- Zarodkiewicz I., Kiszonki z poplonów ścierniskowych. Agrochemia. 1989, 09, s. 14-15. [Google Scholar]