Siew rzutowy
Metoda siewu rzutowego z roku na rok zyskuje coraz większą popularność. Spowodowane jest to m.in. rosnącymi kosztami związanymi z produkcją, które zmuszają rolników do szukania oszczędności. Czym jest zatem siew rzutowy, jak go wykonywać i w jakich uprawach jest szczególnie zalecany?
Co to jest siew rzutowy?
Siew rzutowy polega ona na równomiernym rozrzucaniu materiału siewnego przeznaczonego do dalszej uprawy roślin na powierzchnię pola. Duże znaczenie odgrywa zapewnienie nasionom odpowiedniej głębokości. Ta metoda siewu znajduje zastosowanie zwłaszcza w przypadku planowanej uprawy roślin zbożowych. Metoda siewu rzutowego znana była od zarania dziejów, jednak w ostatnim czasie coraz bardziej zyskuje na szczególnej wartości.
Jak wykonywać ten rodzaj siewu?
Siew rzutowy wymaga od właścicieli gospodarstw rolnych wprowadzenia zmian związanych ze stosowaną w prowadzonym gospodarstwie agrotechniką. Wielu rolników nie stosuje orki pługowej. Przygotowanie gleby przeprowadzają natomiast przy użyciu specjalnych agregatów uprawowych. Dzięki nim możliwa jest obniżka nakładów finansowych poniesionych na wykonaną pracę. Stosowanie agregatów polega na współdziałaniu odpowiedniej brony oraz siewnika w przedniej części maszyny rolniczej. Materiał siewny rozsypuje się wachlarzowo. Zamontowana z tyłu ciągnika brona podrzuca ziemię razem z ziarnem oraz resztkami pożniwnymi. Wówczas na samym początku opada najcięższa gleba, w dalszej kolejności ziarno razem z masą organiczną, natomiast na samym końcu najlżejsza część podłoża. W ten sposób zmniejsza się szansa na zaskorupienie gleby oraz erozji wietrznej.
Zalety siewu rzutowego
Agrotechnika zastosowana podczas tego typu siewu zapewnia roślinom odpowiednie ukorzenianie. Przeprowadzony na polu uprawnym siew rzutowy zapewnia roślinom swobodny rozrost. Oprócz tego rośliny w kolejnych fazach rozwojowych wykazują się większa odpornością na groźne choroby, m.in. dzięki uzyskanemu w wyniku siewu rzędowego rzadszego łanu, który jest znacznie lepiej przewietrzany. Siew rzutowy zapewnia również znacznie lepsze przezimowanie dzięki resztkom pożniwnym, które zapewniają im naturalną ochronę. Do niewątpliwych zalet można zaliczyć również mniejsze narażenie zbóż na wyleganie, gdyż rośliny tworzą mocne źdźbła. Siew rzutowy wpływa także korzystnie na wzbogacenie życia biologicznego (mniejsze ilości stosowanych nawozów), w tym na obecność w podłożu dżdżownic. Zapewnia również roślinom następczym dobre stanowisko. Stosowanie siewu rzutowego zapewnia także znaczny wzrost plonów oraz spadek kosztów poniesionych na uprawę i siew.
Zalety i optymalne parametry siewu łubinu
Wady siewu rzutowego
Do wad siewu rzutowego można zaliczyć potrzebę niskiego koszenia zboża przez kombajn oraz równomierne rozrzucanie resztek pożniwnych. Czynności te stosuje się po to, aby nie utrudnić późniejszej uprawy roli. W przypadku siewu rzutowego często zachodzi potrzeba zwiększania stosowanych środków chwastobójczych na chwasty oraz samosiewy.
Bibliografia
- Biernacki J., Siew rzutowy zwiększył plony zbóż. Top Agrar Polska. 2015, 08, s. 60-62. [Google Scholar]
- Gala Z., Badania przydatności pneumatycznego rozsiewacza nawozów do siewu rzutowego nasion rzepaku. Roczniki Akademii Rolniczej w Poznaniu. Rolnictwo. 1999, 54, s. 29-31. [Google Scholar]
- Kłosowska A., Zagadnienie siewu pełnego w szkółkach. Sylwan. 1973, 117 (01), s. 71-74. [Google Scholar]
- Zimny L., Zych A., Obiecujący siew rzutowy. Top Agrar Polska. 2014, 09, s. 96-100. [Google Scholar]
- Zimny L., Zych A., Siew rzutowy XXI wieku. Farmer. 2014, 08, s. 36-40. [Google Scholar]