Zwalczać chwasty w zbożach jesienią czy poczekać do wiosny?

Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach zyskuje na popularności. Jednak nie wszyscy rolnicy podchodzą do tej kwestii entuzjastycznie. Zastanówmy się zatem, co przemawia za zwalczaniem chwastów w zbożach ozimych właśnie w tym terminie.

Kiedy rozpocząć zwalczanie chwastów w zbożach ozimych?

Zwalczanie chwastów w zbożach, podobnie jak w innych uprawach rolniczych ma istotne znaczenie gospodarcze. Decyduje bowiem w dużym stopniu o wielkości plonu. Niezwalczone chwasty stanowią dla młodych zbóż konkurencję, która uszczupla zasoby składników odżywczych i wody, potrzebne dla prawidłowego rozwoju roślin uprawnych.

Warto pamiętać, że w do tej konkurencji gatunki niepożądane na polu są przez naturę lepiej przygotowane i bez naszego wsparcia zboża sobie nie poradzą. Dla tego należy uznać, że nie ma powodu, by z odchwaszczaniem zwlekać.

Dlaczego samo wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych nie jest wystarczające?

Wzrost rangi jesiennego odchwaszczania pszenicy ozimej czy innych gatunków zbóż jest związany ze zmianami, jakie zachodzą w klimacie. Po pierwsze, ciepła jesień sprzyja rozwojowi chwastów, co sprawia, że ich negatywny wpływ na wzrost zbóż jest znaczący.
Po drugie, łagodne zimy w niewielkim stopniu ograniczają zachwaszczenie. Skutkiem czego, wiosną presja chwastów jest bardzo duża, co ma wpływ i na tempo rozwoju zbóż, i na stopień trudności odchwaszczania.

Zalety zwalczania chwastów w zbożach ozimych jesienią

Mając na uwadze powyższe argumenty, do zalet zwalczania chwastów w zbożach jesienią z pewnością powinniśmy zaliczyć zapewnienie roślinom właściwych warunków do rozwoju. Ma to istotny wpływ na ich kondycję i zdolność do przezimowania, a w kolejnym kroku zapewnia im odpowiednią dynamikę startu wegetacji wiosennej.

W przypadku dużej konkurencji chwastów rośliny będą osłabione, a to ułatwia ataki patogenów chorobotwórczych. Koniec końców jesienne zwalczanie chwastów w zbożach to ochrona wysokości plonu. Ponadto pamiętajmy, że największa skuteczność herbicydów przypada na najwcześniejsze fazy rozwojowe chwastów. Dlatego nie powinniśmy zwlekać z wykonaniem zabiegu.

Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach a pogoda

Pomimo że jesienna aura stała się niezwykle łagodna, nadal jest kapryśna. Niestabilność warunków pogodowych może utrudniać wykonanie zabiegu chwastobójczego. Spadki temperatur, czy częste opady deszczu mogą wpłynąć na skuteczność herbicydów. Ponadto po deszczach musimy się liczyć z utrudnionym wjazdem w pole.

To oczywiście może być racjonalnym argumentem, by postawić na wiosenne odchwaszczanie zbóż ozimych. Pamiętajmy jednak, że warto traktować taką sytuację jako ostateczność i jeżeli to tylko możliwe zwalczać chwasty w zbożach jesienią.

Jakie środki wybrać do odchwaszczania zbóż jesienią?

Paleta jesiennych herbicydów zbożowych jest coraz bogatsza. Umożliwia więc dobór środków zarówno do gatunków chwastów, jakie mamy na polu jak i do fazy rozwojowej zboża. Warto sięgać po rozwiązania, które nie tylko zwalczają szerokie spektrum chwastów, ale także działają jednocześnie nalistnie jak i doglebowo. Sprawia to, że zabieg będzie skuteczny na chwasty wschodzące w różnych terminach.

Bibliografia

  1. Adamczewski K., Zwalczaj chwasty w zbożach ozimych jesienią wcześnie po wschodach. Poradnik Gospodarski. 1997, 09, s. 22. [Google Scholar]
  2. Janczak E., Chwasty w zbożach ozimych – zwalczanie jesienią. Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. 2002, 10, s. 6-8. [Google Scholar]
  3. Kierzek R., Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych wczesną wiosną. Agro Profil. Magazyn Rolniczy. 2016, 01-02, s. 17-23. [Google Scholar]
  4. Paradowski A., Nalistne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jesienią. Ochrona Roślin. 2005, 50 (09), s. 15-20. [Google Scholar]
  5. Praczyk T., Chwasty w zbożach ozimych warto zwalczać jesienią. Top Agrar Polska. 1997, 09, s. 40-41. [Google Scholar]
  6. Praczyk T., Czym zwalczać chwasty w zbożach ozimych jesienią? Top Agrar Polska. 1995, 09, s. 22-23. [Google Scholar]

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!