Zwalczanie chwastów w zbożach wiosną

Odchwaszczanie plantacji zbóż ozimych jest jednym z kluczowych działań, gdyż od jego efektywności zależy wysokość plonu. Jednak technologii ochrony herbicydowej zbóż jest wiele, więc nie zawsze łatwo dobrać tę optymalną. Przypomnijmy zatem na jakie czynniki warto zwrócić uwagę, by zwalczanie chwastów w zbożach wiosną było jak najbardziej skuteczne.

Odchwaszczanie zbóż ozimych

Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych możemy wykonać zarówno jesienią, jak i wiosną. Mając na uwadze to, że chwasty i zboże konkurują ze sobą o wodę i składniki odżywcze warto byłoby wykonać zabieg herbicydowy jeszcze jesienią. Jednak realia często nie pozwalają zrealizować tego scenariusza. Na przeszkodzie mogą stanąć różne okoliczności: napięty kalendarz jesiennych prac, brak odpowiednich warunków do wykonania zabiegu czy choćby późne siewy zbóż

Zdarza się również, że pomimo wykonania jesiennego odchwaszczania zbóż ozimych, wiosną konieczna jest korekta. Niemniej, jeżeli jest to możliwe, zwalczajmy chwasty już jesienią. Szczególnie wrażliwa na ich konkurencję we wczesnych fazach rozwojowych jest pszenica. Jęczmień ozimy radzi sobie towarzystwem chwastów nieco lepiej, ale pamiętajmy, że rezygnując z wykonania zabiegu herbicydowego pomimo sprzyjających warunków, pozwalamy chwastom na swobodny wzrost, co sprawia, że będą trudniejsze do zwalczenia.

Wiosenne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych

Jak już wyżej wspomnieliśmy, nie zawsze jesteśmy w stanie wykonać jesienny oprysk na chwasty. Jak więc zabrać się za zwalczanie chwastów w zbożach wiosną? Zanim podejmiemy decyzje, warto przeprowadzić lustracje plantacji i ocenić poziom zachwaszczenia oraz skład botaniczny chwastów.

Wiosenne wchody chwastów są znacznie mniej intensywne niż te, które obserwujemy jesienią. Dlatego, jeżeli konieczna jest jedynie poprawka po zabiegu jesiennym, analizując gatunki chwastów, jakie wzeszły na polu możemy precyzyjnie dobrać jednoskładnikowy herbicyd, który rozwiąże problem. Takie podejście ma oczywiście duży walor ekonomiczny.

Natomiast jeżeli cały ciężar ochrony herbicydowej przenieśliśmy na wiosnę, konieczne będzie rozwiązanie o większym spektrum zwalczanych chwastów.

Oprysk na chwasty jedno i dwuliścienne w pszenicy

Kompleksowe zwalczanie chwastów w zbożach wiosną wymaga zastosowania preparatów zawierających kilka substancji aktywnych lub łączenia kilku herbicydów. Wybierając technologię ochrony herbicydowej, koniecznie trzeba sprawdzić jakie chwasty występują na polu. Dlatego, że nawet bardzo uniwersalne rozwiązania mogą nie obejmować wszystkich gatunków, jakie stanowią problem na naszej plantacji.

Pamiętajmy też, że im wcześniejsza faza rozwojowa chwastów, tym łatwiej będzie je zwalczać. Z tego względu warto wykonać zabieg wczesną wiosną. Jednak i tu możemy wpaść w pułapkę. Po pierwsze do osiągnięcia skuteczności, herbicydy potrzebują odpowiednich temperatur. Przy niskich temperaturach, zależnie od substancji aktywnej, środki mogą nie zadziałać lub zadziałają w ograniczonym zakresie. 

Po drugie, nawet jeśli temperatura jest odpowiednia do wykonania oprysku na chwasty w zbożach ozimych, w okresie wiosennym mogą wystąpić przymrozki. Zarówno te, które miały miejsce na tydzień przed zabiegiem, jak i te prognozowane w najbliższych siedmiu dniach powinny nas skłonić do odłożenia zabiegu.

Z tego powodu szukając najlepszego herbicydu do ochrony zbóż wiosną, zwracajmy uwagę również na to, jakie chwasty zwalcza dana substancja czynna, jak i na minimalne temperatury, w których zabieg powinien być skuteczny.

Uprawa pszenicy ozimej krok po kroku – co warto wiedzieć?

Bibliografia

  1. Bzdęga K., Konkurencja chwastów w zbożach ozimych. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2014, 40, s. 18. [Google Scholar]
  2. Chotyniec Z., Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych. Wieś Mazowiecka. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie. 2012, 09, s. 18. [Google Scholar]
  3. Groszyk J., 10 najgroźniejszych chwastów w zbożach ozimych. Farmer. 2018, 03, s. 84-88. [Google Scholar]
  4. Janczak E., Mało znane chwasty w zbożach ozimych. Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. 2003, 11, s. 5. [Google Scholar]
  5. Skrzyczyńska J., Skrajna T., Ustępujące chwasty polne w uprawach zbóż ozimych gminy Kotuń. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Botanica. 1998, 13 (34). [Google Scholar]
  6. Sobiech L., Chwasty – groźny konkurent zbóż ozimych. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2013, 40, s. 20. [Google Scholar]
  7. Wojciechowska M., Herbicydy do zwalczania chwastów w zbożach ozimych. Poradnik Gospodarski. 1990, 101 (12), s. 4. [Google Scholar]
  8. Wojciechowska M., Kiedy zwalczać chwasty w zbożach ozimych? Rolnicze ABC. 1992, 10, s. 3-5. [Google Scholar]

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!