Czym jest siew precyzyjny?
Spis treści
Wyróżnia się kilka sposobów siewu. Jednym z nich jest siew precyzyjny, inaczej zwany siewem punktowym lub jednonasiennym. Na czym polega ten sposób siewu, w jaki sposób go wykonywać oraz jakie wady i zalety niesie ze sobą jego stosowanie?
Czym jest siew punktowy i w jakich uprawach jest stosowany?
Siew punktowy polega na równomiernym rozmieszczeniu pojedynczych nasion w rzędzie. W określonych odstępach umieszczane są nasiona duże, które umieszcza się w glebie pojedynczo, a także małe nasiona – po kilka lub kilkanaście sztuk w dokładnie zaplanowanych wcześniej odstępach. Ten typ siewu stosuje się w przypadku tych roślin, które wymagają dużej przestrzeni do prawidłowego rozwoju. Zalicza się do nich m.in.: buraki, kukurydzę, warzywa, oraz coraz częściej rzepak, a nawet rośliny strączkowe (zwłaszcza łubin, bobik i groch).
Tu przeczytasz więcej o siewie bobiku.
W jaki sposób wykonywać siew precyzyjny?
Aby zastosować siew punktowy, należy posiadać odpowiedni siewnik przeznaczony do siewu punktowego oraz wysokiej jakości materiał siewny. Dostępne na rynku urządzenia umożliwiają odpowiednią regulację głębokości wysiewu, dzięki której możliwe jest dostosowanie jej do wymagań uprawianej grupy roślin.
Głębokość siewu w siewie precyzyjnym wg upraw
bobik | łubin | groch | rzepak | burak | kukurydza |
8-9 cm | 2-4 cm | 6-8 cm | 2-3 cm | 1-3 cm | 4-6 cm |
Odpowiednie wyposażenie sekcji wysiewających w specjalne rolki dociskowe daje gwarancję na ograniczenie przemieszczania się nasion w rzędzie. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku siewu precyzyjnego.
Zalety siewu punktowego
Do niewątpliwych zalet siewu precyzyjnego można zaliczyć zmniejszenie nakładów pracy związanych np. z eliminacją przerywki buraków. Ponadto siew precyzyjny pozwala zaoszczędzić na materiale siewnym i daje możliwość stworzenia jednakowych warunków potrzebnych do rozwoju poszczególnych roślin. Siew ten pozwala uzyskać doskonałe wyniki w przypadku, gdy pole jest dobrze doprawione i jednocześnie wolne od chwastów, organizmów szkodliwych oraz groźnych patogenów chorobotwórczych. Z kolei materiał siewny powinien charakteryzować się wysoką wartością siewną. Oprócz tego w przypadku mniejszej obsady roślin zmniejsza się znacznie konkurencja uprawianych roślin o miejsce i światło (nie mają wówczas skłonności do wybujałości). Zmniejszenie obsady roślin na powierzchni każdego m2 gwarantuje również większą przewiewność łanu, co ogranicza ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.
Wady siewu precyzyjnego
Przejście na system siewu punktowego związany jest jednak z dość wysokimi kosztami poniesionymi na zakup nowej maszyny. Często producenci siewników produkują również dodatkowe elementy, które muszą być wymieniane podczas przezbrajania siewnika. Chodzi tutaj przede wszystkim o tarcze wysiewające oraz szczoteczki wygarniające. W tym przypadku alternatywnym rozwiązaniem może być dostosowanie własnego siewnika do wymagań związanych z właściwie wykonanym siewem punktowym.
Sporym utrudnieniem – szczególnie w dużych gospodarstwach – w przypadku siewu punktowego jest jego mniejsza wydajność w porównaniu z siewem rzędowym. Precyzyjny siew wymaga większej ilości czasu i znacznie staranniejszego przygotowania gleby do siewu. Kolejnym ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę przed wykonaniem siewu punktowego (szczególnie rzepaku czy roślin strączkowych) są warunki glebowe. Siew punktowy wykonany na mozaikowatej lub słabszej glebie może skutkować nieuzyskaniem optymalnej obsady, a co za tym idzie – redukcją plonu. Dlatego też, punktowy wysiew rzepaku czy roślin strączkowych lepiej sprawdza się na dobrych, jednorodnych stanowiskach zachowanych w wysokiej kulturze rolnej.
Bibliografia
- Andrzejewska A., Warto zadbać o precyzyjny siew. Warzywa. 2007, 03, s. 72-76. [Google Scholar]
- Biernacki J., Siew musi być precyzyjny. Warzywa i Owoce Miękkie. 2016, 04, s. 76-78. [Google Scholar]
- Doruchowski G., Postęp i nowe koncepcje w rolnictwie precyzyjnym. Inżynieria Rolnicza. 2008, 12, 9 (107), s. 19-31. [Google Scholar]
- Konieczka D., Precyzyjny siew rzepaku. Top Agrar Polska. 2012, 07, s. 128-131. [Google Scholar]
- Lepkowski P., Grobelny M., Siew precyzyjny – wygodny i opłacalny. Burak Cukrowy. 2013, 1, s. 12-14. [Google Scholar]
- Mieszkalski L., Konstrukcja siewnika z pneumatyczno-cylindrycznym zespołem wysiewającym do precyzyjnego siewu nasion. Problemy Inżynierii Rolniczej. 1998, 6 (4), s. 39-49. [Google Scholar]