Jesienne odchwaszczanie zbóż
Spis treści
Walkę z chwastami w uprawie zbóż ozimych warto rozpocząć już jesienią. Zwalczanie chwastów w zbożach ozimych jesienią to m.in. korzyści finansowe dla rolnika. Eliminacja chwastów w okresie wiosennym jest znacznie trudniejsza. Najczęściej wiąże się ona z koniecznością stosowania większych dawek i tym samym oznacza większe koszty. Jesienne odchwaszczanie zbóż jest więc o wiele bardziej korzystne dla rolnika.
Jesienne zwalczanie chwastów w zbożach ozimych
Wielu rolników rezygnuje z jesiennej ochrony zbóż przed chwastami i dopiero wiosną rozpoczyna walkę z niepożądanymi roślinami. W praktyce jednak to właśnie jesień jest najlepszym okresem, w którym należy rozpocząć zwalczanie chwastów w zbożach ozimych. Jesienna regulacja zachwaszczenia jest skuteczną metodą eliminacji m.in. miotły zbożowej oraz chwastów dwuliściennych. Miotła zbożowa zaliczana jest bowiem do chwastów, które doskonale zimują. Temperatura minimalna potrzebna do jej kiełkowania wynosi od 3 do 5°C. Dlatego też stanowi ona ogromny problem dla rolników, którzy uprawiają zboża ozime.
Rozpoczynając walkę z chwastami warto zwrócić uwagę, aby stosowany herbicyd dostosować do gatunków chwastów znajdujących się aktualnie na polu. Jesienne odchwaszczanie zbóż jest niezwykle korzystne dla zbóż ozimych także z innych względów. Przede wszystkim wpływa pozytywnie na wielkość i jakość plonów. W praktyce stosuje się przedwschodowe zwalczanie chwastów w zbożach (doglebowe) oraz nalistne (po wschodach chwastów, przed wschodami zbóż). Wykonywanie jesiennego odchwaszczania zbóż ozimych powinno być najważniejszym elementem regulacji zachwaszczenia, natomiast wiosenne zwalczanie chwastów wykonuje się tylko w razie potrzeby jako poprawkę do jesiennego zwalczania chwastów w zbożach ozimych.
Odchwaszczanie zbóż ozimych jesienią – jakie substancje aktywne stosować?
Jesienne odchwaszczanie pszenicy ozimej z wykorzystaniem środków zawierających wyżej wymienione substancje aktywne pozwala zwalczać miotłę zbożową oraz inne gatunki chwastów atakujących uprawy zbóż ozimych. Substancje te stosuje się również do wiosennego zwalczania chwastów. Odchwaszczanie zbóż ozimych możliwe jest zarówno dzięki stosowaniu herbicydów jednoskładnikowych, jak również ich mieszanin dwu- oraz trójskładnikowych.
Terminy odchwaszczania zbóż
Teoretycznie walkę z chwastami w zbożach należałoby rozpocząć po określeniu ekonomicznego progu szkodliwości, czyli ilość chwastów, która może doprowadzić do spadku plonu. Praktycznie jednak każdy próg szkodliwości powinien być traktowany orientacyjnie, gdyż gleba stanowi bank nasion chwastów. Ilość chwastów, które skiełkują zależy od warunków atmosferycznych oraz od agrotechniki zbóż. Jesienne odchwaszczanie pszenicy ozimej i pozostałych zbóż oraz jego skuteczność zależy od terminu wykonania zabiegu oraz odpowiedniego doboru herbicydu. Znajdujące się aktualnie na rynku herbicydy umożliwiają wykonanie zabiegów przed lub po wschodach chwastów.
W jakich warunkach należy stosować środki chwastobójcze?
Herbicydy przeznaczone do jesiennego odchwaszczania pszenicy ozimej oraz pozostałych zbóż ozimych stosuje się doglebowo lub nalistnie. Przedwschodowe zwalczanie chwastów w zbożach przeprowadza się po wykonaniu siewu zbóż ozimych. Herbicydy doglebowe należy stosować na wilgotną glebę. Ważna jest również jej temperatura.
Skuteczność przedwschodowego zwalczania chwastów w zbożach zależy też od prawidłowego doboru herbicydów do spodziewanego zachwaszczenia uprawy.
Przewiduje się je na podstawie informacji o historii pola. Dla większości gatunków chwastów optymalna temperatura kiełkowania wynosi od 2 do 5°C. Jesienne zwalczenie chwastów w zbożach ozimych uzależnione jest m.in. od temperatury. Najlepiej przystosowaną substancją aktywną do niższych temperatur jest chlorotoluron (można go stosować już przy temperaturze -3°C). Jego cechy fizykochemiczne umożliwiają wykonanie zabiegu w tej temperaturze, jednak działanie chwastobójcze rozpoczyna się przy temperaturach dodatnich. Jesienne odchwaszczanie zbóż ograniczać może występowanie przymrozków.
Jak odchwaszczać zboża ozime późno wysiane?
Ostateczny termin odchwaszczania zbóż ozimych stanowi koniec krzewienia zbóż, będący jednocześnie terminem zakończenia ich jesiennej wegetacji. Skuteczność zwalczania chwastów w zbożach ozimych jesienią zależy od fazy rozwojowej chwastów i sposobu działania substancji czynnej. Nawet w okresie późnojesiennym warto rozpocząć walkę z miotłą zbożową i chwastami dwuliściennymi. Wówczas w okresie wiosennym przeprowadza się właściwą regulację zachwaszczenia.
Może Cię też zainteresować: Jesienna regulacja wzrostu zbóż
Bibliografia
- Bortniak M., Jesienne odchwaszczanie zbóż ozimych – czy warto? Nasza Rola Więcej z Pola. 2010, 2, s. 32-39. [Google Scholar]
- Dobrzański A., Adamczewski K., Fazy rozwojowe roślin a racjonalne zwalczanie chwastów. Progress in Plant Protection. 1998, 38 (1), s. 56-63. [Google Scholar]
- Kierzek R., Późnojesienne odchwaszczanie zbóż. Agrotechnika. Poradnik Rolnika. 2014, 10, s. 26-29. [Google Scholar]
- Paradowski A., Jesienne odchwaszczanie zbóż. Agrotechnika. Poradnik Rolnika. 2013, 09, s. 47-50. [Google Scholar]
- Rola H., Ekonomiczne uzasadnienie stosowania herbicydów w zbożach. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1989, 363, s. 121-128. [Google Scholar]
- Trawczyńska Z., Jesienne odchwaszczanie zbóż. Wieś Kujawsko-Pomorska. Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie. 2009, 99, s. 12-14. [Google Scholar]