Budowa kłosa

Kłos jest rodzajem kwiatostanu spotykanym m.in. u roślin zbożowych – pszenicy, żyta oraz jęczmienia. W przypadku owsa i prosa kwiatostanem jest natomiast wiecha. Jak wygląda budowa kłosa zbóż poszczególnych gatunków?

Budowa kłosa zbóż

Budowa kłosów zbóż jest zróżnicowana w zależności od opisywanego gatunku. Zboża posiadają kwiatostan złożony, którym w przypadku pszenicy, żyta i jęczmienia jest kłos złożony. Kwiaty u roślin zbożowych zebrane są w kwiatostany i osadzone na zakończeniu źdźbła. Kwiat tworzą dwie plewki, słupek z podwójnym znamieniem oraz trzy pręciki. W przypadku odmian ościstych plewkę dolną kończy ość.

budowa kłosa

Jak wyglądają kłosy u pszenicy?

Kwiaty zbóż zebrane są w złożony kłos, z którego wyrastają kłoski, czyli kłosy proste. Kwiaty zbóż są obupłciowe – samopylne lub obcopylne. Jak wygląda budowa kłosa pszenicy? W przypadku kłosów pszenicy kwiaty zebrane są w czworoboczny kłos, który składa się z kilku, najczęściej 4-kwiatowych kłosków. Długość i szerokość poszczególnych kłosków jest podobna. Plewka dolna ma długość podobną do plewki górnej i może być oścista, bezostna lub zaostrzona. Ziarniaki pszenicy najczęściej mają kształt owalny i wydłużony. Cechą charakterystyczną ziarniaków jest szczoteczka z włosków, tzw. bródka.

Kłosy u żyta i jęczmienia

łan zbożaKwiaty żyta również zebrane są w kłos złożony. Budowa kłosa żyta różni się nieco od budowy kłosa pszenicy. Kłos żyta jest 4-kanciasty. Kłoski tworzące kłos żyta są 2-kwiatowe i ościste. Ziarniaki żyta są barwy szarozielonej i nieoplewione.

Budowa kłosa jęczmienia także różni się nieco od pozostałych zbóż. Kłosy jęczmienia w odróżnieniu od kłosów pszenicy i żyta tworzą kłoski 1-kwiatowe (czyli kwiatek = kłosek). Są osadzone po 3 na poszczególnych piętrach osadki kłosowej. Długość kłosa w przypadku jęczmienia może dochodzić do 15 cm. W zależności od liczby kłosków płodnych jęczmień dzieli się na dwurzędowy oraz wielorzędowy. Ziarno jęczmienia ma kształt wrzecionowaty lub baryłkowaty.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!