Jesienne szkodniki zbóż
Spis treści
Zagrożenie ze strony szkodników zbóż jesienią nasiliło się w ostatnich latach. Jest to spowodowane między innymi relatywnie łagodnym przebiegiem pogody. Dlatego zwalczanie szkodników zbóż o tej porze roku powinniśmy traktować bardzo poważnie.
Czy jesienne szkodniki zbóż są dużym zagrożeniem dla upraw?
Jesienne szkodniki zbóż bez wątpienia stanowią istotne zagrożenie dla wysokości plonu. Jego nasilenie może się różnic w zależności od lokalizacji i technologii uprawy roli, a także od terminu siewu i gatunku zboża. Choć plantacje zakładane w późniejszych terminach są mniej narażone na ataki, to powinniśmy pamiętać, że kluczowe w tej kwestii są temperatury, a nie data w kalendarzu. Dlatego nie możemy bagatelizować znaczenia jesiennych lustracji polowych.
Jakie szkodniki zbóż ozimych pojawiają się jesienią?
Lista nieproszonych gości odwiedzających plantacje zbóż jest dość długa. Możemy spodziewać się choćby mszyc, rolnic, leni, ploniarek zbożowych czy rolnic. Na zbożach ozimych może pojawić się także śmietka czy łokaś garbatek.
Pamiętajmy też, że szkodniki zbóż jesienią, poza zagrożeniem samym w sobie, stanowią dodatkowy problem jako roznosiciele chorób. Koronnym przykładem są mszyce będące wektorem żółtej karłowatości jęczmienia. Choroba ta w największym stopniu zagraża, jak nazwa wskazuje, jęczmieniowi, ale może spowodować istotne straty także w uprawie pszenicy.
Które zboża są najbardziej narażone na ataki szkodników jesienią?
Kluczowym wyznacznikiem poziomu zagrożenia jest nałożenie na siebie dwóch czynników, terminu siewu i pogody. Im wcześniej plantacja zostanie założona oraz im wyższe panują temperatury, tym presja szkodników będzie większa. Z tego względu najbardziej narażony na ataki szkodników jesienią jest jęczmień. Jednak zważywszy na typowe już, długie i ciepłe jesienie, uprawy pszenicy nie są dużo bezpieczniejsze.
Kiedy rozpocząć zwalczanie szkodników zbóż ozimych?
Kwestia momentu wykonania zabiegu insektycydowego w zbożach jesienią jest jasna. Szkodniki zbóż ozimych powinniśmy zwalczyć najszybciej jak to możliwe, by minimalizować uszkodzenia roślin i zagrożenie zainfekowania chorobami wirusowymi. Dlatego Zabieg owadobójczy wykonujemy natychmiast gdy stwierdzimy, że liczebność danego gatunku szkodnika osiągnęła próg szkodliwości ekonomicznej.
Jesienna ochrona zbóż przed szkodnikami a pogoda
Ochrona zbóż przed szkodnikami w całym okresie wegetacji ma istotne znaczenie dla ochrony plonu. Jest ona niezwykle ważna także dlatego, że uszkodzone i osłabione rośliny znacznie łatwiej ulegają atakom patogenów chorobotwórczych. Tak więc błędy popełnione w kwestii ochrony insektycydowej pociągają za sobą wzrost poziomu trudności w ochronie fungicydowej.
Ze względu na jesienną huśtawkę pogodową, a konkretnie nagłe spadki temperatur i częste opady atmosferyczne, powinniśmy wyjątkowo starannie dobierać insektycydy. Przed zabiegiem warto sprawdzić prognozę pogody i dolną granicę temperatury, przy której środek zachowuje efektywność. Ze względu na zwiększone ryzyko wystąpienia opadów warto zwrócić się w kierunku substancji aktywnych działających układowo i wgłębnie, gdyż te mechanizmy działania pozwalają w dużej mierze uniezależnić skuteczność zabiegu od deszczu, który może spaść po wykonaniu oprysku.
Przeczytaj także:
Szkodniki upraw otwierają drogę chorobom grzybowym
Bibliografia
- Grabiński J., Problemy gospodarstw zbożowych. Wieś Jutra. 2011, 03-04, s. 12-13. [Google Scholar]
- Hurej M., Nawrot J., Mrówczyński M., Paradowska R., Nowe szkodniki zagrażające uprawom rolniczym. Progress in Plant Protection. 2012, 52 (4). [Google Scholar]
- Mrówczyński M., Pruszyński G., Wachowiak H., Jesienna ochrona zbóż przed szkodnikami. Agrotechnika. Poradnik Rolnika. 2008, 10, s. 15-17. [Google Scholar]
- Mrówczyński M., Wachowiak H., Kontroluj szkodniki zbóż. Nowoczesna Uprawa. 2011, 05, s. 22-25. [Google Scholar]
- Pruszyński G., Jesienne szkodniki zbóż. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2014, 44, s. 17. [Google Scholar]
- Pruszyński G., Zwalczać szkodniki w łanach zbóż. Nowoczesna Uprawa. 2016, 05, s. 18-21. [Google Scholar]