Ochrona łanu przed szkodnikami jesienią

Szkodniki roślin zbożowych pojawiają się w większości pól uprawnych. Ich presja z roku na rok jest coraz większa. Ochrona zbóż przed szkodnikami stanowi więc ważny element agrotechniki. Zobaczmy, jakie szkodniki mogą się dać zbożom we znaki.

Jak chronić zboża ozime przed mszycami?

mszyca

W przypadku zbóż ozimych ważna jest nie tylko ich ochrona przed chorobami, lecz również przed szkodnikami. Jesienna ochrona zbóż wiąże się także ze zwalczaniem szkodników. Zboża ozime już w okresie jesiennym narażone są na ataki mszyc.

W uprawie zbóż najczęściej spotkać można:

  • mszycę czeremchowo-zbożową,
  • mszycę zbożową,
  • w mniejszym stopniu mszycę różano-trawową.

Zwalczanie mszyc w zbożu należy rozpocząć od lustracji upraw już jesienią. Przeprowadzając monitoring należy przede wszystkim zwracać uwagę na dolne partie roślin (przy podłożu). Zwalczanie mszyc w zbożach należy rozpocząć w momencie, kiedy przekroczony zostanie prób ekonomicznej szkodliwości na 100 losowo wybranych roślinach. W przypadku mszycy czeremchowej stanowi go 5 sztuk na 1 źdźble, a dla mszycy zbożowej – 5 sztuk na kłosie.

ochrona zbóż
Kliknij, aby powiększyć.

Zwalczanie mszyc w zbożu przeprowadza się, wykorzystując preparaty fosforoorganiczne o następujących substancjach aktywnych:

  • chloropiryfos
  • lub dimetoat (temperatura powyżej 15 °C).

W niższych temperaturach stosuje się substancje z grupy pyretroidów – np. lambda-cyhalotrynę. Niezależnie od temperatury zastosować można środki, których substancję czynną stanowi flonikamid z grupy karboksamidów.

Zwalczanie ploniarek w zbożach

Przedłużająca się i ciepła jesień sprzyja rozwojowi ploniarek. Ich szkodliwość polega na żerowaniu na liściach sercowych zbóż ozimych. Próg szkodliwości larw ploniarki to 1 larwa na 1 roślinie. W przypadku porażenia źdźbeł 15% porażonych roślin stanowi sygnał do rozpoczęcia ochrony. Ochronę zbóż przed ploniarką wykonuje się w fazach BBCH 11-23 (od pierwszego liścia do trzeciego rozgałęzienia). Stosuje się insektycydy, których substancję aktywną stanowi alfa-cypermetryna, deltametryna lub tiachlopryd. Ważne jest również zaprawianie materiału siewnego insektycydami na bazie metiokarbu. Kompleksowa ochrona zbóż to nie tylko zapobieganie chorobom grzybowym roślin, lecz także ograniczenie do minimum populacji szkodników powodujących straty w plonach.

Może Cię też zainteresować: Jesienne odchwaszczanie zbóż

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!

1.09.2020 13:05:01, aktualizacja: 1.03.2021 13:13:09