Przedsiewne nawożenie zbóż ozimych

Jesienne potrzeby pokarmowe zbóż nie są wysokie. Jednak przedsiewne nawożenie pszenicy ozimej czy innych zbóż jest niezwykle istotne, gdyż ma wpływ na zdolność roślin do przezimowania, ale jest także fundamentem przyszłego plonu.

Jakie składniki dostarczyć zbożom ozimym w nawożeniu przedsiewnym?

Pomimo niewielkiego apetytu zbóż na początku wegetacji nie możemy jesiennego nawożenia bagatelizować. Musimy dostarczyć roślinom optymalnych ilości substancji odżywczych, by w okres zimowego spoczynku weszły częściowo rozkrzewione. Wcześnie utworzone źdźbła mają bowiem większe szanse na przetrwanie zimy i dysponują większym potencjałem plonotwórczym. 

Przedsiewne nawożenie zbóż ozimych azotem

Realizacja tego celu to zadanie dla azotu. Jednak nie możemy podać tego składnika zbyt dużo. Efektem nadpodaży azotu może być niedostatecznie rozwinięty system korzeniowy, co oczywiście negatywnie odbije się na kolejnych etapach wzrostu. 

Z kolei niedożywione rośliny nie będą właściwie rozwinięte, by w dobrej kondycji przetrwać zimę. Tak więc nawożenie przedsiewne azotem powinno być bardzo precyzyjne i musi opierać się na znajomości wymagań pokarmowych oraz zasobności gleby.

Nawożenie zbóż ozimych potasem i fosforem

Nawożenie pszenicy ozimej przed siewem kojarzymy głównie z dostarczeniem fosforu i potasu. Rzeczywiście znaczenie tych składników w okresie jesiennym jest priorytetem. 

Dostępność fosforu na właściwym poziomie pozwala na intensywny rozwój systemu korzeniowego. Jest więc istotne z punktu widzenia zdolności rośliny do pobierania wody i składników pokarmowych przez cały okres wegetacji.

Natomiast nawożenie zbóż ozimych potasem odpowiada za przezimowanie roślin i ich tolerancję na okresowe niedobory wody. Potas jest też niezbędny do efektywnego wykorzystania azotu dostępnego w glebie.

Plonowanie pszenicy ozimej – od czego zależy?

Siarka i magnez na zboża przedsiewnie

Oprócz potasu do skutecznego wykorzystania zasobów azotu potrzebne są również magnez i siarka. Te nawozy przed siewem podajemy jednak w niewielkich dawkach. Ze względu na relatywnie dużą mobilność siarki i magnezu w glebie, powinny być one zoptymalizowane pod jesienne potrzeby roślin. Nadwyżki z dużym prawdopodobieństwem przemieszcza się w zimie poza zasięg systemu korzeniowego.

Wymagania pokarmowe zbóż ozimych

Niewielkie zapotrzebowanie zbóż na azot jesienią sprawia, że przy odpowiedniej podaży w glebie możemy z podania nawozu zrezygnować. Jeśli jednak dostępność tego składnika jest ograniczona, lub w przypadku opóźnionych siewów powinniśmy azot uzupełnić. 

Pozwoli to roślinom na osiągnięcie odpowiedniej fazy rozwojowej i zbudowanie kondycji potrzebnej do przezimowania. Im bardziej rozkrzewione rośliny, tym większe potrzeby pokarmowe. Przyjmuje się, że jesienne zapotrzebowanie zbóż na azot wynosi od 20 do 40 kg/ha.

Uwzględniając składniki pokarmowe w glebie, powinniśmy dostarczyć 90-110 kg fosforu oraz 125-145 kg potasu na hektar. Przy czym dawkę należy dostosować także do zakładanego plonu.

Jesienna dawka magnezu zależnie od warunków powinna wynieść od 9 do 18 kg/ha. Zaś dawka siarki to od 25 do 54 kg/ha.

Nawożenie dolistne pszenicy ozimej – krok po kroku

Przedsiewne nawożenie zbóż ozimych – termin

Przedsiewne nawożenie pszenicy ozimej wykonujemy bezpośrednio przed pracami uprawowymi na 2–3 tygodnie przed siewem. Pozwala to na odpowiednie wymieszanie nawozów z glebą.

Przeczytaj również: Jak uprawić glebę po rzepaku?

Bibliografia

  1. Grześkowiak A., Czy przedsiewnie nawozić zboża ozime? Agrochemia. 2001, 09, s. 14-15. [Google Scholar]
  2. Kalinowski M., Przedsiewne nawożenie pod zboża ozime. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2018, 31-32, s. 17-18. [Google Scholar]
  3. Kalinowski M., Przedsiewne nawożenie zbóż ozimych. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2019, 31-32 (793-794), s. 20-21. [Google Scholar]
  4. Siuta A., Porównanie różnych sposobów nawożenia organicznego w płodozmianie zbożowym. Acta Academiae Agriculturae ac Technicae Olstenensis. Agricultura. 1998, 66, s. 143-147. [Google Scholar]
  5. Szczepaniak W., Przedsiewne nawożenie zbóż ozimych. Agrotechnika. Poradnik Rolnika. 2008, 09, s. 17-19. [Google Scholar]
  6. Wesołowski M., Cierpiała R., Plonowanie pszenicy ozimej w zależności od sposobu wykonania uprawy przedsiewnej. Fragmenta Agronomica. 2011, 28 (2), s. 106-118. [Google Scholar]

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!