Zabieg T2 w pszenicy i innych zbożach

Zabieg T2 w zbożach jest niesłychanie istotny dla zdrowotności roślin, a co za tym idzie – dla wysokości plonów. Aby zapewnić sobie wysokie zyski z uprawy zbóż, konieczne jest zagwarantowanie plantacji skutecznej ochrony przed chorobami grzybowymi. Jakimi kryteriami zatem się kierować, wybierając środek na zabieg T2 w pszenicy i innych zbożach? Podpowiadamy!

Kiedy wykonać zabieg T2 w pszenicy i innych zbożach?

Drugi zabieg fungicydowy w pszenicy wykonujemy najczęściej w fazie BBCH 37–39, czyli w fazie liścia flagowego. Zabieg T2 w jęczmieniu ozimym powinniśmy przeprowadzić w fazie BBCH 45–49, a w jęczmieniu jarym mamy czas do fazy BBCH 55. W przypadku dwuzabiegowej ochrony fungicydowej zabieg T2 w pszenżycie wykonujemy do pełni kłoszenia, czyli BBCH 59.

Zabieg T2 w pszenicy – co zwalczamy?

Główne zadanie, jakie ma drugi zabieg fungicydowy w zbożach, to ochrona liści flagowego i podflagowego. Utrzymanie ich w dobrej kondycji jest bowiem kluczowe ze względu na ich dużą powierzchnię asymilacyjną, a ich zdrowotność w znacznym stopniu odpowiada za wielkość plonu. Na tym etapie największymi zagrożeniami są:

T2 w zbożach
Zabieg T2 w zbożach jest kluczowy dla kondycji roślin.

Rozważając różne technologie ochrony fungicydowej dostępne do zabiegu T2, oprócz wskazanych zagrożeń powinniśmy wziąć pod uwagę także inne choroby, jakie w przeszłości występowały na naszym polu, oraz podatność wysianej odmiany na infekcje.

Co na zabieg T2 w pszenicy?

Środek do zabiegu T2 w zbożach powinien charakteryzować się elastycznym terminem stosowania, aby możliwe było dostosowanie terminu wykonania zabiegu fungicydowego do warunków panujących na plantacji. Nie mniej kluczowy jest skład preparatu. Optymalnym rozwiązaniem do zabiegu T2, ale i wszystkich innych oprysków grzybobójczych jest zastosowanie fungicydu zawierającego więcej niż jedną substancję czynną. Skuteczność poszczególnych substancji w zwalczaniu różnych patogenów oraz ich mechanizmy działania powinny się wzajemnie uzupełniać. Zapewni to szerokie spektrum zwalczanych chorób i pozwoli zapobiegać powstawaniu odporności patogenów.

Bibliografia

  1. Glazek M., Zabieg T2 decyduje o zdrowiu roślin. Nowoczesna Uprawa. 2017, 04, s. 18-23. [Google Scholar]
  2. Kalinowski M., Drugi zabieg fungicydowy w zbożach. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2020, 14 (828), s. 16-19. [Google Scholar]
  3. Kalinowski M., Zabiegi fungicydowe T2 w zbożach. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2018, 16, s. 16-21. [Google Scholar]
  4. Korbas M., Horoszkiewicz-Janka J., T2 uchodzi za najważniejszy. Nowoczesna Uprawa. 2015, 04, s. 22-25. [Google Scholar]
  5. Korbas M., Znaczenie zabiegów ‘T2’. Nowoczesna Uprawa. 2009, 04, s. 24-27. [Google Scholar]

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!