Septorioza paskowana liści pszenicy

Zabezpieczenie zbóż przed chorobami grzybowymi zawsze było ważnym aspektem w ochronie plantacji. Pomimo ciągłego udoskonalania metod zwalczania patogenów ich presja stale wzrasta i sprawia, że zabiegi fungicydowe jeszcze mocniej zyskują na znaczeniu. Przyjrzyjmy się zatem bliżej jednemu z największych zagrożeń, jakim jest septorioza paskowana liści pszenicy.

Septorioza paskowana liści – objawy

Jednym z kluczowych elementów strategii ochrony fungicydowej jest monitorowanie stanu plantacji. W porę zauważone i prawidłowo rozpoznane zagrożenie pozwoli nam dobrać odpowiedni preparat i tym samym zapobiec stratom w plonie. Jak zatem rozpoznać septoriozę paskowaną liści pszenicy?
Charakterystyczne dla tej choroby owalne, żółtobrunatne plamy chlorotyczne pojawiają się pomiędzy nerwami liścia i stopniowo się powiększają, zmieniając jednocześnie kolor na szary. W kolejnym stadium plamy stają się brunatne i podłużne, tworząc na powierzchni liści paski. Stąd właśnie nazwa: septorioza paskowana liści pszenicy.

Septorioza pszenicy – zwalczanie

Septorioza paskowana liści pszenicy
Septorioza paskowana liści pszenicy.

Walka z takimi zagrożeniami jak septorioza paskowana liści czy inne choroby grzybowe pszenicy zaczyna się na długo przed siewem. Ważnymi elementami ograniczającymi presję ze strony patogenów są bowiem odpowiednie zmianowanie i prawidłowy dobór zabiegów agrotechnicznych. Tak więc wprowadzanie na stanowiska po zbożach roślin okopowych czy bobowatych oraz przeprowadzanie zabiegów uprawowych przyspieszających mineralizację resztek pożniwnych to pierwsze kroki w walce z chorobami zbóż, takimi jak: septorioza paskowana liści pszenicy, rdze, mączniak czy brunatna plamistość liści.

To jednak nie wystarczy. Konieczna jest ochrona plantacji z użyciem środków ochrony roślin. Aby jednak oprysk był skuteczny, powinniśmy zastosować fungicyd zawierający więcej niż jedną substancję czynną, a substancje wchodzące w skład takiego preparatu lub mieszaniny zbiornikowej powinny mieć różne mechanizmy działania. Wszystko to pomaga zapobiegać powstawaniu odporności na fungicydy, podnosi efektywność zabiegu i pozwala zwalczyć jednocześnie wiele różnych chorób grzybowych. Musimy bowiem pamiętać, że septorioza paskowana liści pszenicy rzadko występuje w pojedynkę.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!