Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi jesienią

Choroby roślin zbożowych pojawiają się w większości pól uprawnych. Z roku na rok wzrasta presja związana z chorobami grzybowymi atakującymi plantacje. Ochrona zbóż stanowi ważny element decydujący o wielkości i jakości uzyskiwanych przez rolnika plonów.

Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi

ochrona zbóżZboża ozime narażone są na infekcje już na etapie siewu. W czasie, kiedy nasiona trafiają do gleby, narażone są na presję grzybów z rodzaju Fusarium. Dlatego też ważne jest zaprawianie nasion, będące ważnym elementem ochrony zbóż przed chorobami – na początku przed zgorzelą siewek. W dalszej kolejności największe znaczenie ma ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi, do których zaliczyć można mączniaka prawdziwego zbóż i traw, septoriozę paskowaną liści oraz rdzę brunatną. Ochrona fungicydowa zbóż konieczna jest zwłaszcza w przypadku przedłużającej się i ciepłej jesieni. Patogenom będącym sprawcami chorób zbóż ozimych sprzyja przede wszystkim wysoka wilgotność powietrza oraz odpowiednia temperatura powietrza. Ochrona przed grzybami w momencie przekroczenia progu szkodliwości zapewnia m.in. lepsze przezimowanie zbóż ozimych. Ponadto kompleksowe zabdanie o łan zapewnia roślinom zbożowym znacznie lepsze warunki do wzrostu w okresie wiosennym.

Znaczenie zaprawiania nasion

zaprawione ziarnoMateriał siewny dobrej jakości stanowi podstawowy czynnik plonotwórczy, a zaprawianie nasion jest bardzo ważnym elementem agrotechniki. Ochrona zbóż ozimych jesienią to przede wszystkim zaprawianie nasion przed siewem, co stanowi pierwszy etap profilaktycznej ochrony zbóż przez chorobami grzybowymi. Młode rośliny już w początkowym etapie wzrostu narażone są na działanie patogenów, które występują w podłożu. Dobry i odpowiednio zaprawiony kwalifikowany materiał siewny to niezawodna ochrona zbóż przed chorobami. Profesjonalne zaprawianie nasion stanowi ważną ochronę zbóż przez grzybami, które w kolejnych fazach rozwojowych mogą być trudne lub niemożliwe do zwalczenia.

Nasiona kwalifikowane firmy Golden Seeds to czysty materiał siewny zapewniający wczesne i równomierne wschody, który dzięki zastosowaniu odpowiedniej zaprawy nasiennej zapewnia kompleksową ochronę zbóż przed chorobami mogącymi prowadzić do znacznych spadków plonu.

Ochrona fungicydowa roślin zbożowych

O konieczności stosowania ochrony fungicydowej zbóż nie trzeba nikogo przekonywać. Również w kolejnych fazach rozwojowych ma ona ogromne znaczenie. Już w fazie krzewienia pojawiają się warunki sprzyjające infekcjom nadziemnych części roślin. Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi jesienią polega na stosowaniu zabiegów środkami grzybobójczymi, które działają skutecznie w temperaturze poniżej 12 °C. Ochrona fungicydowa zbóż polega na stosowaniu morfolin, pochodnych ketonu difenylowego oraz ketoamin. Stosowanie tych substancji czynnych zapewni skuteczną ochronę zbóż ozimych jesienią.

Może Cię też zainteresować:
Jesienne odchwaszczanie zbóż

Ochrona zbóż przed szkodnikami

Bibliografia

  1. Byrdy S., Krawiec S., Łaszcz E., Kubis M., Uzasadnienie potrzeby prowadzenia kompleksowej ochrony zbóż. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1989, 363, s. 113-119. [Google Scholar]
  2. Hampel M., Metody zapobiegania odporności grzybów na fungicydy stosowane w uprawie zbóż. Zeszyty Problemowe Postępów Nauk Rolniczych. 1988, 371, s. 81-88. [Google Scholar]
  3. Kalinowski M., Drugi zabieg fungicydowy w zbożach. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2020, 14 (828), s. 16-19. [Google Scholar]
  4. Kalinowski M., Zabieg T1 w zbożach ozimych. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2013, 11, s. 21-23. [Google Scholar]
  5. Kalinowski M., Zabieg T3 w zbożach. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2014, 18-19, s. 27. [Google Scholar]
  6. Korbas M., Wczesne zabiegi fungicydowe w zbożach. Raport Rolny. 2011, 03, s. 28-32. [Google Scholar]

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!