Siać późne oziminy czy poczekać do wiosny?

Opóźnione siewy zbóż ozimych mogą wynikać z różnych przyczyn. Niezależnie od powodów warto wiedzieć, jakie skutki może nieść za sobą późny siew zbóż. Nie jest bowiem przesądzone, że będą one wyłącznie negatywne. Może zatem warto siać zboża ozime późno?

Jak rozwijają się późno siane oziminy?

Zważywszy na typowy w ostatnich latach, relatywnie łagodny przebieg pogody w okresie zimowym, siew późnych ozimin może przynieść lepsze efekty niż siew odmian jarych. Potencjał plonowania zbóż jarych jest niższy niż w przypadku ozimin. Wynika to między innymi z krótszego okresu wegetacji oraz często występujących wiosennych deficytów wody.

Odmiany jare nie mogą skorzystać z jesiennych i zimowych zapasów wody, więc ich start jest utrudniony. Z kolei nawet późno siane oziminy mają szansę na zbudowanie efektywnie działającego systemu korzeniowego. Pozwala to roślinom na przygotowanie się do spoczynku i sięgniecie wiosną po zasoby wody z głębszych warstw gleby.

Optymalne terminy siewu zbóż ozimych

Siew późnych ozimin

Uprawa późno schodzących z pola buraków cukrowych czy kukurydzy, a także mogące wystąpić jesienią nadmierne opady deszczu sprawiają, że dylemat – czy siać zboża późną jesienią, czy lepiej poczekać do wiosny, wcale nie jest rzadkością. Jak zatem odpowiedzieć na takie pytanie? Otóż wszystko wskazuje, że lepiej zasiać zboże późną jesienią. Niemniej nie należy nadmiernie zwlekać. Warto także to uwzględnić wybierając odmiany zbóż do późnych siewów.

W warunkach opóźnionego siewu dobrze sprawdzają się odmiany o wysokiej zimotrwałości i dużej zdolności krzewienia. Pozwala to zniwelować ewentualne niekorzystne skutki opóźnionego siewu. Decydując się na późny siew ozimin, warto także nieco zwiększyć gęstość siewu. Niebagatelne znaczenie ma również stosowanie kwalifikowanego materiału siewnego wysokiej jakości.

Późny siew zbóż ozimych – zalety

Nie musimy traktować wyboru odmian pszenicy czy innych zbóż ozimych przystosowanych do późniejszych siewów jako działania ratunkowego w trudnych sytuacjach. Opóźnienie siewu może bardzo korzystnie wpływać na jego zdrowotność. Dla zbóż sianych wcześnie długa, ciepła i wilgotna jesień, niesie bowiem pewne ryzyka. Takie warunki pogodowe co prawda pozwalają na doskonały rozwój młodych roślin, ale niestety nie tylko dla nich.

Przy takim przebiegu pogody możemy spodziewać się także wzmożonej presji patogenów grzybowych oraz szkodników. Wczesny siew zbóż może zatem oznaczać konieczność zintensyfikowania ochrony fungicydowej i insektycydowej. Warto wspomnieć także o zagrożeniu chorobami wirusowymi jak choćby przenoszoną przez mszycę – żółtą karłowatością jęczmienia (BYDV).

Plonowanie pszenicy ozimej – od czego zależy?

Późny siew zbóż – czy warto?

Zważywszy na przytoczone wyżej zagrożenia dla zbóż sianych w klasycznych terminach, jakie pojawiają się przy zmieniających się warunkach klimatycznych, a także niedogodności, jakie niesie ze sobą siew zbóż jarych, w większości przypadków siew późnych ozimin będzie słuszną decyzją.

Bibliografia

  1. Głąb A., Już teraz pomyśl o siewie zbóż ozimych. Informacja Rolnicza – Aktualności. 1994, 07-08, s. 4-5. [Google Scholar]
  2. Horbaczewska K., Prawidłowy siew zbóż. Rada: Rolnictwo, Aktualności, Doradztwo, Analizy. Miesięcznik Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach. 2009, 07-08, s. 12. [Google Scholar]
  3. Jaśkiewicz B., Opóźnione siewy ozimin. Nasza Rola Więcej z Pola. 2011, 4, s. 31-34. [Google Scholar]
  4. Kalinowski M., Listopadowy siew zbóż. Tygodnik Poradnik Rolniczy. 2017, 46, s. 16. [Google Scholar]
  5. Korbus A., Optymalny termin siewu zbóż czyli jaki? Farmer. 2017, 08, s. 70-74. [Google Scholar]
  6. Krysztoforski M., Przed siewem zbóż ozimych. NIWA Rolnicza. Nowości, Informacje, Wiadomości, Agrobiznes. 1994, 05 (09), s. 3. [Google Scholar]
  7. Stachowicz T., Przygotowanie do siewu ozimin. NIWA Rolnicza. Nowości, Informacje, Wiadomości, Agrobiznes. 2001, 09, s. 6. [Google Scholar]

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować!

Ocena 5 / 5. Liczba głosów: 3

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy(-a)!